Grunt to prawidłowe mycie warzyw i owoców.

Kupując warzywa i owoce nie zawsze mamy dostęp do tych z upraw pozbawionych pestycydów. Na powierzchni ich mogą znajdować się pozostałości środków ochrony roślin, które dzięki swej oleistej konsystencji odporne są na opady atmosferyczne. W takiej postaci też trafiają one do sklepów. Warto zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie warzyw i owoców przed spożyciem. Zwykłe opłukanie pod bieżącą wodą nie pozwoli na pozbycie się tych substancji.

Aby cieszyć się właściwościami tych surowców w codziennej diecie, możemy przygotować domowy roztwór, który pomoże w usunięciu zanieczyszczeń znajdujący się na powierzchni warzyw i owoców.

Sposób przygotowania:

Krok 1: Przygotowanie roztworu o kwaśnym odczynie, który pozwoli pozbyć się szkodliwych bakterii (Listeria, Salmonella, E Coli). Warzywa i owoce płuczemy przez 2-3 min w roztworze.

1 litr wody + 1/2 szklanki octu (winny, jabłkowy lub zwykły) ewentualnie 2-3 łyżki kwasku cytrynowego.

Krok 2: Przygotowanie roztworu o odczynie alkalicznym dzięki czemu pozbędziemy się pestycydów. Ponownie moczymy warzywa i owoce 2-3 minut.

1 litr wody + 1 czubata łyżka sody oczyszczonej.

Krok 3: Płuczemy warzywa i owoce w czystej wodzie.

Teraz już możemy spożywać warzywa i owoce. Pamiętajmy ze jest to grupa produktów, która zraz po codziennej aktywności fizycznej stanowi podstawę Piramidy Zdrowego Żywienia opracowanej przez IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia). Są one źródłem cennych witamin, składników mineralnych niezbędnych w codziennej prawidłowo zbilansowanej diecie.